Kuran okumak sağ beyni geliştiriyor

Evet duydunuz.. Kuranı kerimi okumak sağ beyni geliştiriyor.

İnsan vucüdu ile insan beyni arasında ters ilişki vardır. Vucüdümuzun sağ tarafını sol beyin yönetirken, sol tarafını da sağ beyin yönetmektedir.

Başımızı sağa doğru çevirdiğimizde sol beynimiz bu işlemi yapmaktadır.

Başımızı sola doğru çevirdiğimizde sağ beynimiz bu işlemi yapmaktadır.

Namazın en son çıkışında selam vermenin esarlarından birisi de bu. Sağ ve sol beyni ayrı ayrı uyarma süreci.. Rahatlama ve huzur süreci.

O yüzden şu an bu latin alfabesi ile okuduğunuz şu konuyu okurken sol beyniniz işlem yapmakta. Sol beyniniz kelimeler, harfler, dizelerle ilgilidir. Ve her kelimenin sesli harflerini de yazmamız gerekmektedir. Bütünü göremez.

Eğer bu yazı osmanlı harfleri ile osmanlıca yazılmış olsa idi, sağdan sola doğru okuyacaktınız. Ve sağ beyniniz çalışacaktı. Osmanlıca yazıyı okumak için sağ beyninizi kullanmak zorunda olacaktır. Ya da kuranı kerim okurken de aynı şekilde sol beyninizi kullanmaktasınız.

Sarf nahiv ilimleri alan bir okul talebesi okulda sol beynini kullanırken aynı zamanda sarf nahiv ilimleri aldığı içinde sağ beynini kullanmış ve geliştirmiş olacaktır.

Nasıl ki vucüt hareketleri cimlastik yaparak kaslarımız gelişiyorsa. Beynimizin okuma yeteneğide gelişmektedir.

Şimdi sağ beyin çalışma şekli biraz farklı ve daha bütünsel bakmaktadır. Bağlayıcıdır. Sol beyin gibi kelimeye odaklı değildir. Öncesi sonrası ile çok hızlı şekilde bağlar. Yaratılışı böyledir. Yani osmanlıca bir metinde ünlü harfler olmasada beyin bunu çok hızlı ve kolay bir şekilde kavrar. Kolaydır.

Bizim sadece sol beynini kullananlar sağ beynin bu yeteneğinin farkında değildir. Ve osmanlıca bir metni okumayı sağbeyin okuma mantığı ile karıştırırlar. Ve zor olduğunu zan ederler. Tam tersine sağ beyni kullanmak müthiş bir ayrıcalıktır.

Sol beynin yaptığı o kelimesel tarama işlemini normal bir bilgisayar beynimizden cok daha hızlı bir şekilde yapabilmekte.

Fakat sağ beynin yaptığı işlemde ise bilgisayar donmakta. Beynimiz süper bilgisayarlardan daha fazla şekilde bu işlemi başarabilmekte.

Örneğin yüz tanıma yeteneği sağ beyin tarafından yapılır. Bir insan gördüğünüzde bütün olarak görürsünüz. Gözünü kulağını ayrı ayrı bakıp değerlendirmezsiniz. Bu sağ beynin görevidir. Ve anında zank diye tanır. Ama bir bilgisayar bu işlem için yırtınır. Bir kelime okuma kadar bilgisayar için kolay değildir. Daha algoritmik ve karmaşık işlemdir tıkanır kalır. Ama beynimiz için çocuk oyuncağı :)

İşte kuran okumak, sarf nahiv ilimleri almak bu açıdan büyük bir ayrıcalıktır. Bu ilimlerle haşir neşir olanlar sağ beyinlerini de kullanacak ve geliştireceklerdir.

Neden kuran okumalıyım? Bu devirde sarf nahiv ilimlerine ne gerek var? Osmanlıcayı neden kullanmalıyım gibi şeytanın vesvesesine kapılmış kişilere verilecek güzel bir bilimsel çalışmadır bu.

Batılılar bu çalışmalarının adına alfabatik zeka demişler. Böyle güzel bir fırsat kapısına kadar gelmiş olanlar ihmal etmesinler. Değerlendirsinler. Bu konu ile alakalı googlede araştırmalar yapın. Farklı kaynaklara ulaşacaksınızdır.