EY HEVES ATINA BİNEN!

Âyet-i Kerîme, meali: «Rabbimiz!Bize hidayet verdikten sonra kalbimizi saptırma; katından bize bir rahmet ihsan et!Şüphesiz ki,sen çok çok bağışlayansın.» (3/8).

Ey kardeş! Fakirlerle sohbetten bıkıp; zenginlerle sohbeti seçtin.Bu yaptığın ne kadar fenadır.Bugün gözün kapalı ise de, yarın açılacak;fakat o zaman pişmanlıktan başka ele bir şey geçmeyecektir.HaberIeşmeliyiz.

Ey heves atına binen! Senin durumun iki şeyden hâlî değildir.Zenginler,arasında gönlünü Allahü Teâlâ ile yapabilirsin veya yapamazsın.Yapabilirsen fenadır.Eğer yapamazsan daha fenadır.Yapabilirsen fenâ olur,dedik...Çünkü,bu bir istidraçtir. Böyle bir şeyden Allahü Teâlâ'ya sığınmak gerekir.Onlar arasında gönlünü Allahü Teâlâ'ya veremezsen daha fena olur,dedik.. Çünkü bu variyet şu âyet-i kerîme'nin şümulüne dahildir: «Dünya ve âhirette ziyan ettiler.» (Hac, 11)

Fakirler arasında çöpçülük yapmak, zenginlerle başköşede oturup kalkmaktan daha faziletlidir.Bu söz,senin yanında bugün makul olabilir veya olmayabilir.Ama âhirette,yakında sana mâlûm olacaktır. Lâkin bir şey ifade etmeyecektir.

Seni bu belâya lezzetli yemeklerin tadı ve güzel elbiseleri giymek arzusu itti.Şu anda fırsat elden gitmemiştir.İşin aslını düşünmek.Yüce Hakk'dan ayıran her şeyden, düşman olduğunu bilerek kaçmak gerekir. Allahü Teâlâ,Tegâbün Sûresi'nin 114'üncü âyetinde: «Zevcelerinizden ve çocuklarınızdan sizin için düşmanlar vardır;onlardan sakınınız,»buyurmuştur.Sohbet hukukuna riâyet etmek,bir kere olsun size nasihat etmemi iktizâ etti.Bununla âmel eder veya etmezsiniz...

(Mektûbât-ı İmam-ı Rabbânî,«K.S.» 1/132)

Fazilet Takvimi